tarihi

yeltenkasabasi

Tarihi

Yelten kasabası, Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı bir yerleşim merkezidir. Köy ismini; Roma döneminde bizans gemilerin yelken direği ihtiyacını sağladığı için, yelken ismini almış zamanla Yelten ismini almıştır. Köy tarhana çorbası ile meşhurdur. Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar lezzetli tarhana yapılmaz. Aynı zamanda misafir perver köylülerin o bilindik yemekleri güzeldir. Tarımla uğraşan köylüler misafirlerine sundukları o birbirinden güzel sebze ve meyveleri ile müsavir perverliklerini göstermektedirler. köyün geleneksel düğün yemekleri keşkek, kulaklı çorbası en popüler yemekleridir.Teke yöresi gelenekleri ağır basmaktadır.

IMG-OUR
yelten kasabası

muhtarlar

Muhtarlık muhtarlık halindeki belli başlı muhtar isimleri şunlardır. (KIRBAŞ MEHMET GÖKÇE)(NEDİM MEHMET)(FINIZLI MUSTAFA YILMAZ)(DÖLMEOĞLU MURAT KAYA)(HAKKI HOCA ÖNER)(MEHMET AĞA KARAHAN)(KOCAGÖBEK MEHMET ÖNDER) tabiki bu muhtarların yerini yenileri almıştır.Ulus mahalle muhtarı sarı ibram olarak bilinen İbrahim Simav’dır. 1973’ten itibaren belediye statüsü kazanmıştır. Seçildikleri yıllara göre Belediye Başkanları; 2009 HASAN YAĞCIOĞLU 2004 HASAN YAĞCIOĞLU 2001 İBRAHİM TİRE 1999 MEHMET AVCU (vefat 23 nisan 2001) 1994 VELİ BOZOVA 1989 VELİ BOZOVA 1984 HALİL İBRAHİM BARBAR 1980 1977 ŞEVKET YILMAZ 1973 ŞEVKET YILMAZ

IMG-OUR
Yelten Kasabasında

Kış mevsimi

sex

sex

sex

IMG-OUR
yelten kasabası

Alt Yapı

Kasabada, ilköğretim okulu vardır. Kasabanın içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT acentası yeni açılmıştır. Kasabaya ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup kasabada elektrik ve sabit telefon vardır. Kasaba içerisindeki yolların bir kısmı asfalttır.Kasaba içerisinde kendi sulama sistemi vardır. DSİ. göleti bulunmaktadır. Kasaba ilçeyle ulaşımı mükemmeldir.

IMG-OUR
yelten kasabası

coğrafyası

Antalya iline 78 km, Korkuteli ilçesine 18 km uzaklıktadır. İklim Köy antalya ilinde olmasına rağmen 1030 rakımdadır.Antalyanın sahile kıyısı olmayan ilçelerinden korkuteliye bağlı olan köyde yazlar sıcak ve kurak , kışlar yağmur ve kar yağışlı geçmektedir. Köyün bilinen nüfusu 3200 civarındadır ve 650 haneye yakındır.Genç nüfusa sahiptir.Okuma oranı ise yüksektir. Bitki familyasına daha önce kayıtlı olmayan bitki türünü Dr.Mehmet Kalkan tarafından bilimsel literature kazandırmıştır. Köyün süt ürünlerinin işlendiği fabrikası bulunmaktadır.Orta derecede kooperatifcilik sistemi gelişmiştir.

IMG-OUR